Переваги трудового та цивільно-правового договорів

Опубликовано: 31 Август 2017

Переваги трудового та цивільно-правового договорів

 

Одним з постійно актуальних питань є розмежування цивільно-правового та трудового договору. Роботодавці подекуди нехтують укладенням з працівниками трудових договорів, замінюючи їх на цивільно-правові. Схожість трудових та суміжних з ними цивільно-правових договорів пов’язана з тим, що вони регулюють аналогічні відносини.

Ініціатором «заміни» трудових договорів цивільно-правовими зазвичай виступає роботодавець, якому це вигідно по декількох причинах: зменшення кадрової документації, спрощений облік працівників, можливість виплати винагороди меншої, ніж мінімальна заробітна плата, нарахування ЄСВ з фактичної бази, плата один раз за кінцевий результат, звільнення від дотримання техніки безпеки.

Тоді як до переваг трудового договору з боку роботодавця можна віднести: контроль та вплив на процес праці, встановлення випробувального терміну перед оформленням.

Отже, якщо для роботодавця більш вигідно оформлювати ЦПД, то для працівника – трудовий договір. Переваги укладання трудового договору для нього наступні: безпечні умови праці, щорічна оплачувальна відпустка, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, оплата лікарняного листка, гарантована виплата заробітної плати не менше мінімального розміру, оплата роботи в нічний час, у вихідні, святкові та неробочі дні, надурочні роботи  за законодавчо визначеними нормами, обов’язкове медичне обстеження, соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Основна ідея договору підряду полягає у наданні повної свободи підрядникові щодо порядку виконання замовлення (вільний графік виконання договірних зобов’язань, праця у зручному темпі).

Підсумовуючи вищенаведене, доцільно зауважити, що певні переваги цивільно-правових форм найму здебільшого існують для роботодавців. Укладення же трудового договору дає можливість найманому працівнику бути захищеним чинним трудовим законодавством у разі порушення його прав, а саме в разі затримки в розрахунку по заробітній платі, відмові оплати праці за виконану роботу та недодержання інших зобов’язань роботодавцем.